Dúlaság

A dúlaként a vajúdás és a szülés ideje alatt végig, teljes figyelmemmel kísérem az anyát, érzékelve és követve minden olyan pillanatot, amikor támogatásra, bátorításra, megerősítésre, biztatásra van szüksége. A dúlai segítő jelenlét a tapasztalatok alapján jelentősen csökkentheti az orvosi beavatkozások szükségességének gyakoriságát, mivel sokszor képes az anyát érzelmileg átsegíteni a szülés nehezebb pillanatain. Az anya mellett a partner érzelmi támogatása is feladatom: tapasztalatommal, nyugalmammal erősíthetem, bátoríthatom a párjáért aggódó apát, figyelek az ő igényeire is. Ideális esetben már a koraterhesség időszakában felveszik a kapcsolatot velem, így mire a szülésre kerül a sor, már nem vagyunk ismeretlenek egymás számára. 

Az egészségügy mai helyzetében (létszámhiány, túlterheltség) a kórházi személyzet sokszor legjobb szándéka ellenére sem tud személyre szabott és folyamatos jelenlétet, gondoskodást biztosítani a vajúdónak és párjának. Szükség lehet egy személyes kapcsolatra a várandósság, a szülés és a gyermekágy idején is.

Szülés dúlával

Mi történik akkor, ha megkeresel, és megbeszélünk egy találkozót?

Először is kitaláljuk, milyen hely és környezet lesz a legideálisabb ahhoz, hogy beszélgetni tudjunk. Ez nagyon sok mindentől függhet, de tulajdonképpen első találkozásnak talán a legjobb egy teázó, vagy kávézó. Az is nagyon jó, ha először csak mi ketten vagyunk jelen. Könnyebben tudunk beszélgetni gyerekek nélkül, a férjedet pedig ráér később is megismernem.

Lehet ez egy olyan beszélgetés, ahol eldöntöd, hogy szeretnéd-e, ha dúla is lenne a szülésednél, nos, akkor te fogsz kérdéseket föltenni nekem.

Ha ez nem kérdés, akkor én fogok kérdezgetni elsősorban tőled, hogy valamilyen kép alakuljon ki bennem rólad és a körülményekről.

Beszélünk a vágyaidról és a félelmeidről, és természetesen a megvalósításukról is, végül ha tudunk, keresünk egy időpontot a következő találkozáshoz.

A továbbiakban igény szerinti rendszerességgel és helyszínen találkozunk, ez megint csak sok mindentől függ.

Egy alkalommal jó, ha találkozni tudok gyermeked apjával, illetve azzal, akit magaddal szeretnél vinni a szülőszobára.

Ezek az alkalmak arra jók, hogy eloszlassuk a szüléssel kapcsolatos félelmeket, megismerhessük egymást, találjunk speciálisan a te szülésedhez megfelelő lazítási, és természetes fájdalomcsillapítási módokat.

A 37. héttől próbálok éjjel-nappal elérhető lenni, így bármikor hívhatsz majd.

Amikor elérkezik a szülés ideje, ilyen előzményekkel a lehető legpontosabban testre szabott támogatást tudom majd nyújtani a szülésednél.

Szülés után, még meglátogatlak. Szerencsés ilyenkor átbeszélni a történteket.

Ezen kívül szívesen segítek a babaápolásban, gondozásban, elméleti vagy gyakorlati síkon, igény szerint. Nagyon remélem, hogy utólag örülni fogsz annak, hogy dúlát hívtál a szülésedhez!

Dúlaság, ahogy én megélem

A legtöbb, amit a várandósnak dúlaként nyújtani tudok, a lelki támogatás, megerősítés és a megnyugtatás.
Hogy ezt milyen módon érem el, az a kismama személyes igényeitől függ.

A várandós támogatásnak többféle alternatívája létezik. Ezt leginkább azért hangsúlyoznám, mert vannak olyanok, akik a gondolatát sem szeretik annak, hogy egy másik nő simogassa, masszírozza őket, míg mások kimondottan igénylik a szoros testkontaktust.
Ezeket a dolgokat még az elején tisztázni szoktam, de természetesen nincs akkor sem baj, ha a vajúdás alatt változnak az igények.

A gyakori kapcsolattartásnak csak előnyét látom. Mindkettőnknek szüksége van arra, hogy jobban megismerje a másikat, és fontos, hogy a kismama elhiggye, az egyetlen, amit adni szeretnék az a lelkiállapot, amely legmegfelelőbb egy új élet érkezésének fogadására.
Milyen módszereim vannak a megfelelő lelkiállapot eléréséhez?

  • Azok a beszélgetések, amelyek a várandósság és a szülés körüli aggodalmak legyőzéséhez vezetnek.
  • Sok várandósnak gondot jelent az álmatlanság, és a rémálmok. Ezeket leginkább a ki nem mondott félelmek generálják, a félelmekről mindig annyit beszélgetünk, amennyit csak szükséges.

A következő és egyben legfontosabb szerepem a vajúdástámogatáskor érkezik el. Ilyenkor is minden attól függ, mi az, amivel leginkább tudok segíteni. Szerencsére elég sok módszer áll a rendelkezésre, hogy az adott pillanatban a legmegfelelőbbet választhassuk. 

  • Az első, és legfontosabb a folyamatos jelenlét, a biztatás és megerősítés.
  • Objektív információ átadása a vajúdás menetéről.
  • Kényelmi intézkedések: Meleg fürdő, forró muskotályzsályás has- vagy derékborogatás, relaxációs technikák stb.
  • A partner támogatása abban, hogy minél inkább ki tudja venni a részét a vajúdástámogatásból.

Szülés után még legalább egyszer találkozom a családdal, amikor szükség szerint átbeszéljük a történteket. Igény szerint tudok segíteni babaápolási szoptatási és egyéb ilyenkor felmerülő kérdésekben is.

Dúlai kompetenciák

  • Megszakítás nélküli állandó jelenlét vajúdás és szülés alatt. Elengedhetetlen az a tény, hogy a folyamatos jelenlét bizalmi légkört teremt a szülőpárnak. Ezt a bizalmi légkört teremtjük meg azzal, hogy mindig tartogatunk egy mosolyt, egy bíztató szót az anyának, és teljes figyelmünket rá irányítjuk.
  • A szülés, mint kulcs-élmény elismerése. Mi, dúlák, tudjuk, hogy mennyire fontos, hogy az anya saját erejének birtokában legyen vajúdása, szülése alatt. Egy ilyen élmény hatására sokkal megalapozottabb az anyasága, sokkal nagyobb az önbizalma, nem sérül az önértékelése, ennél fogva sokkal jobban gondozza gyermekét, a jövő generációja jobb kezekben van.
  • Az anya szülés emlékeinek táplálása, védése. A szülés élménye egy feneketlen kút. Azok az élmények, amiket e pár órában gyűjtünk, életünk végéig elkísérnek. Hisz az anya sosem felejti el a vajúdás óráit, sem azt a pillanatot, amikor először gyermeke szemébe nézett. Ha ez jó élmény marad, utána pozitívan töltekezünk, de sajnos ennek az ellenkezője is igaz…, amihez viszont sok munka kell, hogy átlendüljünk rajta.
  • A szülés pszichológiájára gyakorolt érzelmi hatások felismerése. Vajúdás alatt az anya érdekes állapotban van. Jelen is van meg nincs is, egyszer úgy tűnik, hogy hallja, amit mondunk neki, máskor ráborul a köd az elméjére, néha fáradtak tűnik, a másik pillanatban teljesen fitt. Egy dolog azonban biztos. Azok a szavak, mondatok, amik elhangzanak a vajúdás alatt, megmaradnak egy életre. Beégnek a tudatalattiba. Az a pár kedves szó, amit a szeretett párja a fülébe suttog örökre megmarad. Ezért javasolt burokban tartani a vajúdót, mert pozitív élmények hatására sokkal szebb és gyorsabb a szülés.
  • Kényelmi intézkedések ajánlása és a folyamat haladását segítő pozíciók segítése a vajúdás alatt. Nem véletlenül ez az utolsó a sorban. Ez a legkevésbé fontos. Az anya tud vajúdni, szülni. Nekünk esetleg abban kell őt segíteni, hogy rátaláljon arra a muzsikára, amit a teste dalol, és amit az agya elnyom, így nem hallja meg. Amint rátalál az anya a saját hangjára, csak támogatni kell, és alkalmazkodni hozzá. Minden más csak többed rangú. Ide tartozik a masszázs, akupresszúra, hideg-meleg borogatások, zene, illóolajok használata, a kontrakciókkal való együttműködés segítése, biztatás, információ nyújtás.

A szülő nő segítője, a dúla

Egészen addig, amíg a szülés nem került be a kórházakba (tehát nagyjából az 1950-es évekig), a szülő nő legfőbb támaszai e csodás tevékenységben mindig nők voltak. Leginkább már szülést átélt tapasztalt családtagok, nővér, sógornő, anyuka és a bába. Ők támogatták, segítették az anyát az új élet világra segítése közben, ők gondoskodtak a kényelméről, biztatták, elűzték aggodalmait, tapasztalatukkal, tudásukkal, hitükkel és bizalmukkal voltak mellette.

Így ment ez hosszú-hosszú időn át. És rendben volt ez így.
A medikalizált szülés gyors iramban megváltoztatott sok mindent. Tudni kell, hogy a szülő nők azért vonultak kórházba szülni, mert úgy hitték, ott nagyobb biztonságban vannak, mint otthonukban.

Míg az 50-es években a vidéki anyák jó része továbbra is otthon szült, mára az otthonszülések szinte teljesen megszűntek.
Ezzel nem lenne semmi baj, az orvosok képzettek, bármelyikük képes egy életmentő hasi műtéttel világra segíteni a kisbabákat, a környezet steril, minden adott, hogy az anyák és gyermekeik teljes biztonságban legyenek a szülés idején.

Érdemes azonban végiggondolni, hogy amíg egy falucskában évtizedek alatt mindenki gond nélkül világra tudta hozni a gyermekét, ma minden második szülés császármetszés, és szinte nem létezik beavatkozástól mentes spontán lefolyású szülés.

Mi lehet ennek az oka?

Az orvosok félnek a műhibaperektől, az anyák pedig már nem hisznek saját testüknek.
Vannak olyan országok, ahol szinte csak császármetszés van, a tanuló orvosok már nem is látnak kisbabát a maga természetes útján kibújni az édesanyjából.

Mi köze ennek a dúlákhoz?

A dúla azt a hiányt hivatott pótolni a szüléseknél, amit az otthonszüléseknél a támogató nők jelentettek.

És itt most jöjjenek a számok:

Dr. Marshall Klaus gyermekgyógyász és neonatológus professzor vezette be a dúla-szolgálatot az Egyesült Államokban az 1980-as években. Több, mint kétezer megfigyelést végzett kétféle csoporttal. Mindkét csoport komplikációmentes várandósságot követő, hagyományos szülészeti ellátást kapott. Az egyetlen különbség az volt, hogy az egyik csoportban dúla is jelen volt a szülésnél. Az eredmény: a dúla által is kísért szüléseknél a vajúdás időtartama 25%-kal lerövidült, a császármetszések száma 50%-kal csökkent, 40%-kal kevesebbszer kellett oxitocint, 30%-kal kevesebbszer fogót, fájdalomcsillapítást, 60%-kal kevesebbszer pedig epidurális érzéstelenítést használni, valamint gátmetszést végezni. Meglepő módon dúlák jelenlétében az apák is sokkal aktívabbak voltak, jobban bevonódtak a folyamatba.

A szülést követő első órákban ezek az anyák gyengédebbek voltak újszülöttjükkel, később kevesebb szoptatási gonddal küszködtek, kevésbé voltak aggodalmasak, s a gyermekágyi depresszió is ritkábban fordult elő körükben. Mindez azt mutatja, hogy minél több személyre szabott figyelmet és gondoskodást kap egy nő a vajúdás, szülés és a gyermekágy nagyon érzékeny időszaka alatt, annál természetesebben és könnyebben alakul ki a kötődése, a jó kapcsolata a babával, annál inkább érezheti kompetensnek magát. (Marshall H. Klaus, M.D.: Mothering the Mother; Addison-Wesley Publishing Company 1993)

Koltai Zsuzsanna
(Megjelent: Jáki Hírmondó 2016/nyár)