Gyermekágyas segítő
Ez a szakma többnyire kifejezetten a negyedik trimeszterre fókuszál, ahol a baba megszületését követő három hónapban nyújtunk az anyáknak segítséget, de egyéni megállapodások alapján akár hosszabb időre is igénybe vehető a szolgáltatás. A munkakört talán úgy lehetne a legjobban összefoglalni, hogy a gyermekágyas segítő védőnő, szoptatási tanácsadó, bébiszitter, bejárónő és akár szakács is lehet egy személyben. Habár szakértői támogatást is tudok biztosítani, általában nem a baba gondozása a feladatom, hanem az, hogy minél több terhet levegyek a frissen szült nők válláról, hogy ezáltal az édesanyáknak jusson több idejük az újszülöttel foglalkozni.Valaki, aki ha kell, a háztartási teendőkben segít, ha kell, akkor ringatja a babát, hogy az anya tudjon pár órát egyben aludni, ha kell, tanácsot ad a szoptatással kapcsolatban, felnőtt társaság, aki átmenetileg a család részévé válik azokban a hónapokban, amikor mindenkinek a legnehezebb.
Az utolsó várandós és az első kisbabás hetekről
Saját emlékeim szerint eljön egyszer csak az idő, amikor nyűggé kezd válni a pocak. Sehogy nem kényelmes már, se ülve, se állva, se fekve. Én mindig örültem ennek az időszaknak, jó volt, hogy annyira nem élvezem már az állapotomat, így könnyebb volt elengedni.
Sok édesanya lelkesen meséli még évekkel később is, hogy milyen aktív, tevékeny volt még az utolsó napokban is. Ha ez az otthon szépítgetését jelenti, úgy gondolom, teljesen rendjén van.
De boltokat járni, koncertre, színházba menni, strandolni talán, nem kellene már.
Legyen ez egy kicsit befelé fordulós időszak!
Ugyanezt gondolom a gyermekágyas időszakról.
A kisbaba érkezése, bármennyire vártuk és kívántuk, hogy eljöjjön a pillanat, nem csak fizikailag, de lelkileg is megterhelő időszak.
Úgy érzem, a mai babáknak, mamáknak, apáknak, és testvéreknek ugyanúgy szükségük van a hathetes gyermekágyas időre, mint őseinknek. Pihenni, és szokni az új életkörülményeket.
Nem állítom, hogy hat héten át ágyban kellene feküdni az anyukának, de talán jó lenne a lehető legkevesebbet kimozdulni, hiszen a kisbabának ebben az időszakban még az édesanyjára van leginkább szüksége, és neki a legkevésbé sem kell még szocializálódni.
Nem értek egyet azokkal, akik rögtön edzeni akarják az életre törékeny újszülöttjüket.
Nekik éppen elég szokni az új körülményeket. Azt, hogy már nem a megszokott pocakon belülről szemlélik az eseményeket.

Gyermekágyas segítés a gyermekágyas időszakon túl
Amikor pici gyermekünk van, folyamatosan figyeljük. Vigyázzuk minden lépését, nehogy baja essen, minden hangját, nehogy elmulasszunk egy új szót, majd mondatot. Számon tartjuk, hány falatot evett, és melyik étel, milyen íz ízlett neki igazán, hol tart a mozgásfejlődésben, s halálra rémülünk, ha megbetegszik.
Aztán, valahogy észrevétlen egyszer csak már nem boltlik el olyan gyakran, megismerjük az ízlését és a gondolatait, már nem hat az újdonság erejével, sőt, azt is elhisszük, hogy betegség esetén is életben tudjuk tartani, a gyermek távolodni kezd tőlünk.
Nekem ebből az életérzésből eddig 27 évnyi jutott, akkor született az első gyermekem. A legkisebb tavasszal 11 éves lesz, az ő lépteit sem kell már állandóan vigyázni, de azért még szerencsére jó ideig az én kicsikém marad.
Lehetnének unokáim, ami megint csak más minőség, de most egyelőre nekem mások kicsikéi vannak.
Nagyon érdekes magamat figyelni, ahogy a picikkel vagyok. Sokkal több minőségi idő jut rájuk, mint a sajátjaimra annak idején a házimunka és egyebek mellett. Ha nincs más dolgod, mint a gyermekkel játszani, akkor belefér az idődbe, hogy fél óráig csodáljatok a házfalon egy bodobácsot, vagy a réten egy virágot. Csigabigát rajzolni, vagy képeskönyvet nézegetni, és negyvenszer elmondani egymás után ugyanazt a mondókát. Van idő végigmondani az összes lovagoltatót, amit ismersz, a picikkel az ölben, és együtt kacagni velük az élet vidám dolgain.
És azt látom, hogy ez mindenkinek jó. A babák sütkéreznek a feléjük áradó osztatlan figyelemben (na jó, ikrek esetében nem tud osztatlan lenni), az anyáknak pedig jut egy kis idő, amikor hallják a saját gondolataikat. Dolgoznak, főznek, vásárolnak, vagy csak alszanak egy jót, amíg tudják, a gyermekük biztonságban van és jól érzi magát.
Gyermekágyas segítés nem csak a gyermekágyas időszakban, hanem a gyermek közösségbe lépéséig, vagy erős kötelékek kialakulása esetén azon túl is.
Keressetek bizalommal!
